Skoči do osrednje vsebine

Salvador

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Varnost potovanj

Ni podatkov o varnostnih razlogih, zaradi katerih bi odsvetovali potovanje. Svetujemo običajno previdnost.

Vstop v državo

Slovenski državljani za vstop v Salvador vizuma ne potrebujejo. Gvatemala, Salvador, Honduras in Nikaragva tvorijo enotno območje, na katerem lahko slovenski državljani bivajo brez vizuma do 90 dni. Z vstopom v katerokoli izmed štirih zgoraj omenjenih držav, prične teči 90 dnevno obdobje. Za nadaljnje informacije se obrnite na Veleposlaništvo Salvadorja v Berlinu (v nemščini).

Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.

Konzularna pomoč

Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.

Splošna opozorila

Stopnja kriminala je v Salvadorju zelo visoka, a kljub temu večina potovanj poteka brez težav. Majhne tatvine so zelo pogoste, prihaja pa tudi do nasilnih ropov, ropov avtomobilov in napadov.

Popotnikom svetujemo, da:

  • v Salvadorju ne uporabljajo javnih prevoznih sredstev,
  • po Salvadorju potujejo v sklopu organizirane turistične skupine,
  • ne ustavljajo taksijev na cesti in da si zapišejo ime taksi družbe ter številko avtomobila preden vstopijo v taksi,
  • se morebitnim napadalcem ne upirajo,
  • najamejo avto z izkušenim lokalnim voznikom (zaradi kaotičnega prometa in pogostih prometnih nesreč).
  • so še posebno pozorni v središču mesta San Salvador in v drugih mestih, na avtobusnih postajališčih, letališčih in v turističnih krajih,
  • se držijo glavnih cest in ne vozijo po neasfaltiranih cestah, kjer je večja možnost napada.

Javni avtobusi (prebarvani ameriški šolski avtobusi) niso varni; zasebni medkrajevni avtobusi so varnejši, vendar tudi na teh prihaja do napadov. Svetujemo uporabo le avtobusov zanesljivih prevozniških podjetij. Za krajše poti (po mestu) svetujemo uporabo radio taksijev (odsvetujemo ustavljanje taksijev na cesti ali uporabo neuradnih taksijev).

Posebno pozornost svetujemo pri potovanju v Gvatemalo ali iz nje. Po poročanjih na gvatemalski strani meje prihaja do nasilnih napadov na avtomobile. Priporočljivo je prečkati mejo v jutranjih urah in voziti po cestah v dnevnem času. Nekateri mejni prehodi se zaprejo v zgodnjih večernih urah.

V oddaljenih krajih obstaja nevarnost neeksplodiranih ubojnih sredstev (npr. min). Pred vožnjo izven cestišča je smiselno pridobiti informacije o varnosti vožnje izven cestišč.