Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Varnost potovanj

Obstajajo določeni varnostni zadržki. Odsvetujemo vsa potovanja, ki niso nujna. Svetujemo dodatno previdnost in dodatno preverjanje in pridobitev podatkov iz drugih virov.

Odsvetujemo vsa potovanja na naslednja področja:

  • 30 km pas ob meji z Libijo, Nigerijo, Nigrom in Centralno afriško republiko;
  • področja, ki mejijo na jezero Chad, vključno z regijami Kanem in Lac (zahodno od mest Mao in Bol);
  • področja znotraj 30 km pasu ob meji s Kamerunom (od jezera Chad do kraja Léré);
  • regije Sila, Wadi Fira, Ennedi in Tibesti;
  • regija Ouaddaï (opozorilo ne velja za mesto Abéché);
  • regija Borkou (opozorilo ne velja za področja znotraj 30 km pasu od mesta Faya Largeau).

Odsvetujemo vsa potovanja, ki niso nujna v preostale dele države, z izjemo mesta N’Djamena.

Raven varnosti je nizka na vzhodu in jugu države, in sicer ob meji s sudansko provinco Darfur ter ob meji s Centralnoafriško republiko. Na tem območju prihaja do številnih varnostnih incidentov ter ugrabitev (tudi tujcev), zato odsvetujemo daljša potovanja po tem področju.

Vstop v Čad

Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop v Čad. Potni list mora biti veljaven najmanj šest mesecev na dan vstopa v državo. Več informacij je dostopnih na spletni strani Veleposlaništva Čada v Parizu (v francoščini) ali Veleposlaništva Čada v Bruslju (v francoščini).

Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.

Konzularna pomoč

Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.

Splošna opozorila

Kriminalna dejanja (tatvine, ropi, vlomi) so v prestolnici vse pogostejša. Popotnikom svetujemo skrajno previdnost pri potovanju po N’Djameni. Svetujemo, da se po mestu gibljete le v avtomobilu in da ste še posebej pozorni pred izstopom iz avtomobila.

Kazni za posedovanje in uporabo drog so zelo visoke in običajno predvidevajo zaporno kazen.

Vožnja po cestah je lahko nevarna tako zaradi slabih cest kot tudi vožnje lokalnega prebivalstva. V deževnem obdobju so nekatere ceste neprevozne.

Na bencinskih črpalkah v velikih mestih občasno zmanjka goriva, še pogosteje se to zgodi zunaj večjih mest, zato svetujemo, da na potovanje vzamete s seboj zadostne količine rezervnega goriva in vode.

Zdravstvene ustanove v Čadu so skromno opremljene. Malarija in bolezni, ki se prenašajo z vodo, so v Čadu pogoste. V Čadu je leta 2011 izbruhnila kolera. Občasno se pojavi izbruh meningitisa, še posebej na jugu države.

Pred potovanjem zunaj prestolnice je potrebno pridobiti dovoljenje čadskega notranjega ministrstva. Dovoljenje je običajno izdano v nekaj dneh. Če v Čad ne vstopite prek mejnega prehoda N'djamena, potem se ta formalnost uredi na prvi policijski postaji za mejnim prehodom.

Po prihodu v državo se je potrebno prijaviti migracijskemu uradu v roku 72 ur.

Fotografiranje vojaških točk, vladnih poslopij in letališč ni dovoljeno.